Noored kergejõustiklased Haapsalu staadionil

Kolmapäeval toimus Haapsalu Linnastaadionil kolme maakonna-Läänemaa-Harjumaa-Pärnumaa koolide mitmevõistluse maavõistlus. Tegemist on pika traditsiooniga noorte mitmevõistlusega. Võistlus koosneb neljast alast ja seda on pikka aega korraldanud Haapsalu Kergejõustikuklubi treener Kaja Ladva. Kokku teeb kaasa kolm vanuserühma-10-11, 12-13 ja 14-15 aastased lapsed ja noored. Kolm ala on kõigil ühesugused-60 m jooks, kaugus ja kõrgushüpe, vanemal vanuseklassil aga vahetab odavise välja palliviske. Läbi aastate on meie lastel ja noortel olnud sellest võistlusest hea võimalus osa võtta. Oleme erinevatel aastatel olnud seal väga tublid. Paljudel võistlustel oleme koju toonud mitmeid esikolmikukohti. Suurem ja tähtsam on selle võistluse juures olnud aga see, et meie lapsed saavad suurepärase kogemuse ja uue õppimisvõimaluse. Kuidas mitmevõistlus käib, kuidas olla terve päev, terve pikk päev alade vahel alati uueks alaks valmis. Kuidas jaotada jõudu. Mida panna kõrvataha teistelt sportlastelt. Tark spordilaps õpib just sellistest asjadest ja saab uuel võistlusel seda kõike juba kaasa võtta. Meie kergejõustikulastest osalesid sellel võistlusel neli tublit kergejõustiklast. Eriline on see, et kõik osalejad võistlesid nö. vanemas süüniaastagrupis, ehk vanematega. Sten ja Kertu on sündinud 2008 ning Karl ja Henry aaga 2010 aastal. Seega saavad kõik neli soovi korral ka järgmisel aastal samas vanuses kaasa teha. Täna olid nad aga väga tublid. Öeldakse, et kui mitmevõistluse sees teeb sportlane kasvõi ühe isikliku rekordi, siis võistlus on õnnestunud. Meie lapsed seda kõik ka täna suutsid.

Keskmises vanusegrupis 2009-2010 poiste arvestuses olid tublid Karl Reinmaa ja Henry Kurnim. Henry paistis silma tänasel võistlusel kiirusega. Ta jooksis uueks 60 meetri isiklikuks rekordiks 9,0 sekundit! See oli päeva kolmas resultaat. Veel hüppas ta kaugust 3.91! Oleme just kaugushüppes Henrylt juba paar aastat sellist tulemust oodanud. Tegelikult on ta puhas neljameetrimees. Natukene vajab hoojooks veel lihvimist. Ka tänane parim tulemus tuli kolmandal katsel ja siis, kui ta täitis karvapealt treeneri nõude- joosta lõpp väga kiiresti. Sellised pisiasjad loevad, peab olema kogu aeg laste juures ja sportlane oma mõtetega oma tegemiste juures samuti. Kuu tagasi sai ta kõrgushüppes jagu 1.25-st. Just täna oleks seda tulemust vaja läinud. Talle läks kirja 1.20. Viis sentimeetrit kõrgema tulemuse alistamine oleks ta üldjärjestuses tõstnud kaks kohta. Veel palliviske 27 meetrit andsid kokku 1520 punkti. Neljas koht kogus 29 ja viies koht 15 punkti rohkem. Selline see mitmevõistlus on: Ühel alal annad ära, teisel pead suutma need kaotatud punktid tagasi võtma. Henryle kokku väga tubli kuues koht! Kokku võistles täna kolmest maakonnas kaheksa kooli lapsed. Samas vanusegrupis tegi südika võistluse veel Karl Reinmaa. Ta viskas päeva kolmanda tulemuse palliviskes-uueks rekordiks 35 meetrit. Väga kahju oli kaugushüppest, kus umbes 3.80-ne katse läks kaduma napi üleastumise tõttu. Otsisime veel sammumärgi liigutamisega head tulemust, kuid lõpuks läks kirja 3.37. Pole hullu, just see näitab, et treeningu ja võistlemisega saame asjad paremaks. Siiski oli tegi Karli uue tippmargiga. 60 meetri jooksus sai ta ajaks 9,6 ja kõrgushüppes 1.05. Kokku teenis ta nelja alaga 1218 silma ja seitsmenda koha.

Vanemate, 2007-2008 tütarlaste grupis oli taas väga tubli Kertu Kesküla. Virtsu kooli õpilane on väga paljudel võistlustel ja erinevatel aladel kogu viimase kahe aasta jooksul olnud väga tubli. Kertu sai päeva paremuselt teise tulemuse kõrgushüppes. Ta ületas 1.35. Neljas aeg ja uus rekord tuli 60 meetri jooksus. 9,3 sekundit oli kiirete tüdrukute hulgas neljas näitaja. Lisaks saavutas ta uue margi kaugushüppes. Nüüdseks on see 4.15. Selles vanuses viskavad tüdrukud juba ka oda ja siin läks tal kirja 12,5 meetrit. Mõistagi tuleb seda ala palju harjutada. Kuigi hetkel meil veel oda koolis ei ole, kuid kui see lõpuks saabub, siis hakkab see ilmselt ka lendama...Kertule kokku 2036 punkti ja väga tubli viies koht.

Vanemate poiste võistluses tegi Sten temale omast korraliku võistluse. Sten on selle aastal olnud ilmselt Lääneranna kõige enim võistelnud sportlane üldse. Vaatamata sellele, oleme treeningute ja võistluste vahekorda hoidnud väga hästi tasakaalus. Suund on keskmaajooksule, kuid oleme palju ennast proovile pannud ka erinevatel kergejõustikualadel. Sellel suvel on lisandunud ka kuulitõuge ja odavise. Just mitmekülgne treening on lubanud Stenil näidata tulemusi, mis juba sportlikus mõttes, väga head. Kuigi alles aasta 2023 on see aasta, kus ja millal peaksime vaatama väga tõsiselt numbrite poole. Täna tegi 13 aastane mitmekülgne spordipoiss hea võistluse. Ennem võistlust rääkisime võimalikust uuest 60 meetri ajast. See ka tuli. Kahjuks olid korraldajad sprindi jätnud viimaseks alaks. Peale kolme katset kauguses, kolme katset odaviskes ja 10(!!) katset kõrgushüppes ja peale kolmetunnist võistlemist on selge, et särtsu on sprindiks vähe. Vaatamata sellele jooksis ta uuteks numbriteks 8,1 sekundit. Kuigi jalg lubab kindlasti seitsmega algavat numbrit!! Viimasel 20 aastal ei ole Lihula koolis 13 aastaselt nii kiiresti ükski poiss jooksnud. Kõrgushüppes tegi ta vägeva võistluse. Lühikesekasvuline Sten hüppas 1.45 probleemideta. Ja kõrguse 1.50 alistamisele oli ta kolmandal katsel väga lähedal. Ta oligi sellest üle, kuid kuskilt tuli tuulehoog või midagi muud ja ajas lati maha. Kahju. Odaviskes lendas täna 600 grammine oda 29 meetrit. Kuu tagasi Noarootsis tehtud tippmargile jäi alla ainult kolme meetriga. Kaugushüppes lendas ta juba neljandat võistlust järjest üle viie meetri. Sellel korral mõõtsid kohtunikud talle 5.07. Kõik see kokku andis 2415 punkti ja neljanda koha.

Suur kiitus meie tublidele lastele. Suur täna ka Evelin Joa, kes sa alati abiks oled!

Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi - 2019