Meie noored sportlased koos Olümpiavõitja Erki Noolega!

Laupäeval 01.veebruaril toimusid Tallinnas, Lasnamäe Kergejõustikuhallis Eesti noorte talvisted kergejõustiku meistrivõistlused. Võistlustules olid U14 ja U16 vanusegrupi noorsportlased. Eesti meistrivõistlused on noorele sportlasele kõige tähtsam jõuproov. Kui me arvestame spordilast võistlusrajal, kui tulemussportlast, siis tähtsaimat võistlust Eestis noorele ei ole. Oleme sellisele võistlusele lastega liikunud samm-sammult. Alati on eelnenud niinimetatud ettevalmistusperiood. See kestab tavaliselt mitu aastat. Alustuseks lapseeas treeningud, mis on hästi mängulised. Mida aeg ja aastad edasi, saavad ka treeningutest rohkem sihipärased ettevõtmised. Mida veel edasi, saame seada märki juba esimeste tulemuste peale orienteeritud võistlustest-tegemistest. Riigi esivõistlustele peavad kindlasti eelnema erinevad kohapealsed jõuproovid, edasi koolidevahelised võistlused, maakonna noorte meistrivõistlused. Alles siis saame lapse-noore, kes ei ole veel ju valmis sportlane, saata võistlustulle riigi esivõistlustele. Just nii oleme meie talitanud. Oleme aastaid kohapeal pakkunud Lihulas ümbruskonna noortele erinevaid jõuproove kergejõustikus ja seda paljudel erinevatel aladel. Loodud on erinevad mitmekesised võistlussarjad, erinevate kergejõustikuvõistluste jõuproovid. Meie väikeses piirkonnas on taolisi jõuproove, ja mis kõige tähtsam, lastele jõukohaseid ja stressivabu võistlusi väga palju. Need on olnud ettevalmistused maakondlikeks jõuproovideks. Maakonna koolide meistrivõistlused ja näiteks erinevad noortevõistlused nagu TV10 Olümpiastarti ja teised, annavad aga omakorda noorele spordilapsele järgmise sammu astumaks areenile Eesti noorte meistrivõistlustel. Selline muster on olnud meie noorsportlastel kergejõustikus. Sellisena läheb meil nüüd viies kergejõustikuaasta, just nii kaua oleme selle alaga sihipäraselt tegelenud, neist viimased neli aastat väga aktiivselt.

Selle aasta esimene Eesti noorte meistrivõistluste jõuproov oli meie sportlastele väga edukas. Meie viis kergejõustiklast püstitasid kokku kaheksa uut isiklikku rekordit! Kui ühel võistlusalal konkureerib 30-40 sportlast, saame võistlust ikka võistluseks pidada!!! Sellel aastal võistles nimetatud võistlusel kokku 600 noort ja 40 erinevat klubi!! Alati saab võistluse kordaläinuks lugeda siis, kui mõni sportlane on oma eesmärgi täita suutnud. Fantastiliseks aga saame võistluse lugeda siis, kui mõni noor jõuab mingil alal finaali, ehk vabariigi meistrivõistlustel kaheksa parima hulka. Ka seda suutsime sellel võistlusel teha. Seega on meie noored väga tublid ja kitsukesed võimalused, mis meie lastel spordikuninganna harrastamiseks on, sellest on võetud rohkem, kui võimalik.

Meie viie sportlase tulemused ja analüüs.

¤ Keiro Ristikivi- PU14

7.koht- Kaugushüpe- 4.44

15.koht- 60 m jooks- 8.85 IR

Keiro tegi ühel oma lemmikalal fantastilise võistluse. Sellel talvel isikliku rekordi 4.55 viinud sportlane sai võistluse avakatsel kirja 4.44. Sellega juhtis ta pikalt oma grupi hüppevõistlust. Lõpuks möödus temast üks konkurent. Teises grupis olid temast paremad veel neli kaugushüppajat, seega sai meie noormees päeva kuuenda tulemusega finaali, kaheksa parema hulka. Finaalhüpped kandusid väga stabiilselt tema selle võistluse hüpete piirkonda. Finaalis suutis veel üks konkurent teha pikema õhulennu. Sellega lõpetas Keiro Eesti 2020 a meistrivõistlused väga võimsa seitsmenda kohaga, pronksmedalist jäi puudu ainult 25 cm!! Kui võistlejaid on kaugushüppes 27, siis 7.koht on ju superhea! Kaugushüppes peab Keiro puhul välja tooma huvitava detaili. Mitte kunagi, mitte ühelgi võistlusel ei ole ta kasutanud naelkingi....Kui ta ehk need kunagi ka veel jalga tõmbab, siis....Naelikud tõmbas ta jalga aga 60 meetri jooksus, kus sündis uus korralik isiklik rekord 8.85. See andis 33 sprinteri hulgas tubli 15.koha. Kohast B-finaali, ehk 12 parema hulgas jäi puudu täpselt 1 kümnendik! Varasemalt on aga finaalidesse lubatud 16 sportlast, A-finaali 8 ja B-finaali 8. Seega oli ta tegelikult finalist. Kuid sellel aastal oli teivashüppematt pandud võistluseks sprindiraja esimesetele radadele....

¤ Kenneth Lomp- PU14

13.koht- 400 m jooks- 1.15,97 IR

25.koht- 60 m jooks- 9,34 IR

Kenneth, kes nagu Keirogi on täiskohaga jalgpallur, tegi samuti oma parima võistluse. Viimastes võistlustes on ta näidanud just sprindialadel head minekut. Viimati Pärnus oli ta väga nobe just 60 meetri jooksus. Nüüd Eesti meistrivõistlustel kärpis ta oma 60 meetri rekordist veel 0,3 sekundit. Kindlasti andis elu kiireim jooks talle palju eneseusku ja tulevastel võistlustel on oodata uusi rekordparandusi. Veel enam on ta aga näidanud ennast krapsaka võitlejana 400 meetri jooksus. See on ala, mida peetakse ka kergejõustiku üheks raskemaks alaks. Kui Kenneth on jalgpalliväljakul tubli kaitsemängija, mis toob temas esile omadused, mida peab kaitsemängijal olema, siis 400 meetri läbimisega on samamoodi. Kannatlikus, võimete õige hindamine, vastupidavus, kiirus, võitlus. Sellega sai ta hästi hakkama ja uus mark on tal nüüd laupäevast 1.15,97.

¤ Lisandra Neeme- TU14

15.koht- 400 m jooks- 1.22,00 IR

35.koht- 60 m jooks- 9.68 IR

Lisandra võttis ennast talve kõige tähtsamaks võistluseks kenasti kokku. Kaks isiklikku rekordit kahes täiesti erineval jooksualal on tubli saavutus. Tema puhul on tahe vahest nii suur, et peab noort sportlast veidi tagasi hoidma ja suunamistega kontrollima. Siis on Lisandra võimeline üllatama ja tegema väga head sooritused. Ei tohi unustada, et tegemist on ju lastega ja mängulusti ja tulemuste peale võistlemise vahelised piirid on õrnad ja hakkavad järk-järgult kustuma. Need on ka erinevatel lastel ka samas vanuses olevatel lastel erinevad. Seega individuaalsete alade puhul peame olema täpsed. Lisandra teeb kõik talle pakutud alad 100% pingutusega alati ära. Lisaks oli ta sellel võistlusel paljudest konkurentidest aasta noorem. Seega talle veel topeltkiitus.

¤ Helena Caroly Kukispuu- TU14

14.koht- 400 m jooks- 1.19,90 IR

37.koht- 60 m jooks- 9,99

Helena õpib erinevalt teistest mei sportlastest Kõmsi Algkoolis. Ta on mitmekülgsete eeldustega sporditüdruk. Alati on ta meie kohalikel ja ka maakonnavõistlustel kaasa võistlemas ja alati on seal ka esirinnas. Sellega on noor sporditüdruk pannud põhilise enda jaoks paika. Võtta kohapealt nii palju kui võimalik. Tema kaasasime vabariigi võistluseks esimest korda ja ta oli väga tubli. 60 meetri jooksus on tema võimed märksa suuremad. Viimatisel TV10 võistlusel Pärnus saatis teda ebaõnn ja ka nüüd Eesti meistrivõistlustel juhtus sama. Ootame õiget jooksu, kus kõik klapib, siis on aja paranduses kindlasti oodata väga head jooksu. 400 m jooksus meeldib tema puhul väga ilus ja hea tehnikaga distantsi läbimine. Saame selles vanuses juba ka seda aspekti hinnata.

¤ Kerlin Rüütel- TU16

31.koht- 400 m jooks- 1.13,01 IR

42.koht- 60 m jooks- 9.16 IR

Kindlasti saame Kerlini puhul rääkida ajafaktorist. Tuleb teha tööd, anda aega, oodata ja olla kannatlik. Tema puhul on olnud väga häid sähavtusi. On olnud tagasilööke. Usin treenimine toob kindlasti edu. Selles osas on noor andekas sporditüdruk väga agar. Kindlasti on jooksudistantsid saamas tema õigeteks kergejõustikualadeks. Hetkel vaatame mitte niivõrd lühikese sprindi peale vaid just 200 meetri ja 400 meetri aladele. Eesti meistrivõistlustel tegi ta mõlemal alal oma senised parimad tulemused ja sellega sai ta oma võistlused kordaläinuks lugeda

 

Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi - 2019